DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

Yeni Girişimcilere Tavsiyeler

Dr. Duygu HIDIROĞLU
Öğretim Üyesi
13.01.2021
A+
A-

Birçoğumuz genellikle girişimci olmak için eşsiz bir girişim fikrine sahip olmanın yeterli olduğunu düşünürüz.  Yeni bir girişim başlatmak için insanların gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyi keşfetmek önemlidir. En azından girişim fikrinize ilgi göstereceğini öngördüğünüz kişilerin ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilen bir girişim başlattığınızda girişiminizin başarısının sürdürülebilir olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Genellikle yeni başlayan girişimcilerin yaptığı en yaygın hata bir fikrin sürdürülebilir olup olmadığını belirlemeden, bu fikirle hemen yeni bir girişim başlatmalarıdır. Fikri uzun bir süre sürdürülebilir bir girişime dönüştürmek birçok yeni girişimci adayı için korkutucudur. Hatta girişimin sürdürülebilir başarıyı sağlama düşüncesi hali hazırda başarılı bir girişime sahip olan girişimci için dahi kimi zaman oldukça endişe vericidir.

Yeni girişimcilerin pek çoğu müşterilerine ilk satışlarını yaparken ne kadar endişeli hissettiklerini dile getirmektedirler. Yeni girişimciler ürün ve hizmetlerini geliştirme sürecini kolaylıkla takip edip; potansiyel müşterilerine ürün tanıtımı yaparken keyif almaktadırlar. Fakat bu girişimciler genellikle iş müşteri sorularını yanıtlamaya geldiğinde telaşa kapılmaktadırlar. Öyle ki bu durum onları satıştan vazgeçme kararını almaya bile zorlamaktadır.

Yani kısaca girişim fikriniz ne kadar iyi olursa olsun bu fikirden çıkan ürünü tanıtırken de iyi olmalısınız. Ürün tanıtımını iletişim becerileri ile destekleyebilmek ve müşteriye ürünü iyi tanıtabilmek oldukça önemlidir. Yeni girişimcilerin dışa dönük olması ve müşteride olumlu etki bırakması kadar girişimin misyonuna derinden inanarak onu çalışanlarına benimsetmesi de ayrı bir öneme sahiptir.

Öte yandan yeni girişimciler başlarına gelmesi muhtemel zorlukları öngörmek ve bunları kabullenmek zorundadırlar. Hiç kimse zayıf yönlerini ve kusurlarını kabul etmekten hoşlanmaz, ancak gelişmek isteyen herkes hoşlanmasa da bu kusurları kabullenmek zorundadır. Başarılı girişimciler, ne kadar zorlukları görmezden gelseler de en nihayetinde zorlukları kabullenerek onların çözümünün girişimleri için önemini anlamaktadırlar.

Daha sonra ise bu zorlukların üstesinden nasıl gelebilecekleri hakkında düşünmeye başlamaktadırlar. Bu kabullenme ve fikir yürütme ise çözüm sürecinin büyük bir kısmını tamamlamak anlamına gelmektedir. Eğer bu aşamalar sorunsuzca ve kısa sürede atlatılırsa; çözümü bulmak ve çözümün kalıcı olmasını sağlamak yeni girişimciler için hiç de zor olmayacaktır.

Son olarak yeni girişimciler için kendi yolunu bulmanın önemi büyüktür. Başarılı bir girişimci olmak için herkesin uyguladığı genel geçer tek bir doğru strateji ve plan yoktur. Mesela, yeni girişimci melek yatırımcı buluşmasında para talep etmeyi seven biri değilse, satış uzmanından yardım alarak istediği tutarı kendi adına onun talep etmesini sağlayabilir. Ya da talep etmenin kendi hakkı olduğunu ve bunun süreç içinde gerekli olduğunu telkinlerle kendine inandırabilir.

Konfor alanlarının dışında hareket etmek istemeyen yeni girişimciler, girişimlerinin ilk dönemlerinde süreci kendilerine uydurarak etkili olmanın kolay yollarını istediklerinde pek tabi bulabilirler; ama bunun için ayrı bir mücadele ve özveri gerekmektedir. Her ne kadar pek çok kişi girişimciliği fikirlerle özdeşleştirse de aslında gerçek girişimcilik içsel olarak gerçekleşmektedir. Girişimcilik aslında ilk adımı atacak cesarete sahip olma ve sizin bile yapabileceğinizi hiç düşünmediğiniz şeyleri yapma sürecidir.

Bana kalırsa; yeni bir girişim başlatmak istiyorsanız eğer konfor alanınızdan çıkın ve kendinizi zorlayın! Davranışınız kalıplarınızın dışına çıkarak ve konfor alanınızın dışında hareket ederek başarılı bir girişimci olmak istediğinizde hedeflerinize ulaşma yolunda diğer girişimcilerden daha hızlı ilerler ve hedefe daha çabuk ulaşırsınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.