DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Çok Bulutlu

Strateji ve Yalın Girişimcilik

Dr. Duygu HIDIROĞLU
Öğretim Üyesi
07.04.2021
A+
A-

Girişimcilik konusunda araştırmalarda bulunan ve girişimcilikle ilgili her türlü gelişmeyi merakla takip etmeye çalışan biri olarak son dönemin popüler girişimcilik uygulamalarından biri yalın girişimcilik uygulamalarının yakın bir takipçisiyim.

 

Steve Blank ve Eric Ries’ın yalın girişimcilik hakkında görüşlerinin yer aldığı yazıları büyük bir keyifle okudum ve bu alanda farklı çalışmalar yapan araştırmacıları okumaya devam ediyorum.

 

Yalın girişimcilik aslında yeni ürün hakkında bilgi toplamanın bir yolu. Yalın girişimcilikte her şeyden önce, iş fikrinin olabilecek en kısa zamanda başarıyla elle tutulabilen bir ürün prototipine dönüştürülmesi ve deneme süreçlerinin başlatılması esas.  Daha sonra ise tüketici deneyimleri sonrası alınan geri bildirimler ışığında büyüme ve geliştirme stratejilerinin planlanması ve ürünün sürekli olarak güncellenmesi durumu söz konusu. Ta ki kusursuz son ürüne ulaşana dek…

 

Birçok faydasına karşın yalın girişimciliğin uygulama da bir takım kusur ve eksikleri olduğunu kanaatindeyim. Bana göre yalın girişimcilik yeni bir girişimin başlatılması ya da mevcut olan bir girişimin farklı bir türde yeni bir girişime dönüştürülmesi sürecinde uygulanacak gerçek bir stratejiden yoksun.

 

Bana göre strateji ve yalın girişimcilik taban tabana zıt iki kavram. Strateji, özenle belirlenmiş bir plan dahilinde sistematik bir dizi faaliyet olarak tanımlanmaktayken, yalın girişimcilik strateji tanımının tam aksine bilgi ve pazar koşulları hızla değiştikçe sürekli olarak yenilenme, iyimser kalma ve risk almayı gerektiren faaliyetler bütünüdür.

 

Her ne kadar iki kavram birbirine karşıt olsa da, strateji ve yalın girişimcilik birbirini son derece iyi tamamlayan mükemmel bir karışımdır. Girişimcilik olmadan strateji sadece bir planlamadan ibarettir. Strateji olmadan gerçekleştirilen bir yalın girişimcilik uygulaması ise büyük bir karmaşaya yol açar.

 

Birçok yalın girişimcinin uygulamada strateji kavramını tam manasıyla kavrayamadığı bir gerçek. Etkin stratejinin yalın girişimcilik davranışını bastırmayan aksine İnovasyon ve iş fikri sonrası geliştirilen ürün prototipinin müşteriler tarafından denemelerinin gerçekleşmesi aşamasında, stratejinin sürecin sınırlarını belirleyerek prototipin iyileştirilip son halini almasına katkı sağlayan bir kavram olduğunun kaç girişimci farkında?

 

Özellikle köklü firmalar daha yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek girişimci fikirlere odaklanmak istediklerinde, yanlış kurumsal stratejilerle girişimci fikirler ve uygulamalar üzerinde beklenenin aksine olumsuz etki bırakmaktadırlar. Geliştirdikleri stratejilerle inovatif fikirleri desteklediklerini düşünürken aslında onları farkında olmadan baskılamaktadırlar.

 

Yalın girişimlerde bu olumsuz etki diğer girişimcilik türlerine kıyasla daha fazla hissedilmekte. Çünkü diğer girişimlerden farklı olarak yalın girişim uygulamalarında tam olarak aşağıdan yukarıya bir yönelim bulunmaktayken stratejinin uygulanmasında yukarıdan aşağıya bir yönelim söz konusu.

 

Peki, bu taban tabana zıt iki kavramı birbirine entegre ederek mükemmel uyumu sağlamanın bir yolu var mı?

 

Bence oldukça zor ama imkânsız değil. Eric Ries’ın yalın girişimciliğin temellerini oluştururken yaptığı çalışmalarda geliştirmiş olduğu bir takım şablon stratejiler var. Ancak, ben bunların yeterli olmadığına inanıyorum.

 

Kalıplaşmış şablon bir stratejidense yalın girişimcilerin uygulaması gereken gerçek bir stratejinin var olduğunu düşünüyorum. Bana göre, söz konusu bu gerçek stratejinin ise sahip olması gereken 3 ana unsur var: amaç, kapsam ve rekabet avantajı.

 

Amaç: Bu, bir girişimcinin gözünde başarıyı tanımlayan yakın vadeli hedeftir. Eğer girişimcinin amacı üç yıl içinde girişimi halka açmaksa, girişimcinin beş yıl boyunca kontrol edeceği sürdürülebilir bir yatırım inşa etmesi veya girişimde bulunduğu ilk üç sene içinde girişimin başka bir alıcıya satışını yapması doğru olmayacaktır. Strateji belirlenirken gelişebilecek her farklı durumun girişime etkisi değerlendirilmeli ve uygulanabilecek optimum senaryo üzerinde strateji planlanmalıdır.  Bu strateji ile belirlenen mikro ve makro seviyede hedeflere ulaşıldığında, girişimin piyasa değerinin en üst düzeye çıkaracak metriklere ulaşılması da gerekmektedir.

 

Kapsam: Gerçek bir stratejinin en kritik özelliğidir. İş fikrinin ne olduğunun tanımlanmasını, iş fikrini geliştirmek için hangi süreçlerin izleneceğinin belirlenmesini, kısacası girişimcinin ne yapacağını ve yapmayacağının sınırlarının belirlenmesini sağlar.

 

Rekabet Avantajı: Müşterilerin yeni ürünü rakip ürünlere neden tercih edeceğinin belirlenmesini ve yeni ürünün üstün özelliklerine vurgu yaparken, varsa eksik yönlerinin de fark edilerek geliştirilmesine katkı sağlar.

 

Strateji ve yalın girişimcilik her koşulda çatışma içinde olmaktan ziyade; her aşamada girişimciye dinamizm kazandırmak, yenilikçi tutumlarını desteklemek ve girişimin başarısını sürdürülebilir kılmak için birbirini tamamlayan ve destekleyen iki kavram olmalıdır. Yeni ekonomik çağda, stratejiyi ve yalın girişimciliği birleştiren etkin bir uygulama ile girişimlerin kalıcı başarıyı yakalaması oldukça mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.