DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

KANAYAN YARAMIZ: KADINA YÖNELİK ŞİDDET

11.01.2021
A+
A-

Hem Türkiye’nin hem dünyanın kanayan bir yarası olan  aile içi ve kadına yönelik şiddet her geçen gün daha da büyüyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Aileyi toplumun en temel yapısını oluşturan sosyolojik bir grup şeklinde tanımlayabiliriz. Bu en temel yapı içindeki dinamikler açısından toplumdan en çok etkilenen ve toplumu en çok etkileyen yapıdır. Aile bir toplumun ekonomik, kültürel, psikolojik yansımalarını içerir. Aile içindeki olumlu, olumsuz etkileşim de aynı şekilde topluma yansımaktadır. Ailenin kültürel devamlılığı sağlamak, topluma sağlıklı bireyler yetiştirmek gibi olumlu yansımaları var iken ailede yaşanan sıkıntıların topluma yansıması ve bu sorunların çözümsüz kalması toplumsal bir sorunu beraberinde getirmiştir.

Aile içi ve kadına yönelik şiddet aile içinde bireyin fiziki yaralanmasına veya ölümüne, öfkelenmesine, engellenmesine, baskı altına alınmasına yol açan sözler veya davranışlardır. Şiddetin sadece fiziksel olmadığını cinsel şiddet, ekonomik şiddet, sözel şiddet, psikolojik şiddet şeklinde çeşitlerinin de olduğunu her birey bilmelidir. Toplumumuzda çoğu birey aile içinde bu şiddet türlerinden birine maruz kalmakta fakat şiddete maruz kaldığının farkında olmamaktadır. Farkındalık eğitimleri düzenlemek, halkı bilinçlendirme seminerleri düzenlemek, eğitim kurumlarında öğrencilere yönelik çalışmalar yapmak aile içi ve kadına yönelik şiddeti önleme konusunda yapılması gerekenlerdendir. Aile içi ve kadına yönelik şiddetin nedenleri araştırıp bu sorunları çözüme kavuşturmak da önemlidir. Fakat şiddetin bir güç unsuru olarak kabul gördüğü toplumlarda bu çalışmaların karşılığı istenilen seviyelerde alınamamaktadır.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda en önemli faktör hukuk alanında caydırıcı cezaların olmasıdır. Fakat ne ülkemizde ne de dünya da yasal düzenlemeler şiddetin önüne geçememiştir. Her gün medya iletişim araçlarından gördüğümüz kadın cinayeti, aile içi cinsel istismara maruz kalıp daha sonra öldürülen çocuk haberleri akıllara hukuki anlamda verilen cezaların yetersiz mi olduğu sorunu getirmektedir. Anayasanın 10. maddesinde kadının aile içinde erkekle eşit sayılacağına, 41. maddesinde ailenin önemine ve korunması gerektiğine vurgu yapılmıştır. Anayasanın 17. ve 19. maddesinde ise kişiye karşı şiddet ve ayrımcılık yasaklanmıştır. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun özel hükümleri düzenleyen ikinci kitabın ‘Topluma Karşı Suçlar’ başlıklı üçüncü kısmının sekizinci bölümünde yer alan ‘Aile Düzenine Karşı Suçlar’ başlığında aile içi şiddetle ilgili hükümler yer almaktadır. Kasten öldürme suçu, yaralama eylemi, eziyet eylemi, cinsel dokunulmazlığın ihlali, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, kötü muamele suçu, aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali, çocuğun kaçırılması gibi başlıklarla TCK (Türk Ceza Kanunu)’ da bu suçların için hükümler yer almaktadır. Medeni Kanun’da 4230 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ‘da aile içi şiddet daha çok boşanma, evlilik birliğinin korunması, velayet, nafaka ve tazminat ile ilgili konular yer almaktadır. Mevzuatta yer alan düzenlemeler ve anayasa hükümleri yeterli gibi gözükse de uygulamada görülen eksiklikler nedeniyle amacına ulaşmamaktadır. Son yıllarda sosyal medyanın da yardımıyla bürokratik süreç hızlandırılmış olsa da hala uygulamada yer alan kişi ve kuruluşların tepkisizliği aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetin bu kadar dramatik bir hal almasını tetiklemiştir.

YORUMLAR

  1. Avatar Sercan dedi ki:

    İyidiiii