DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

İşletmelerde Veri Madenciliği ve Bilgi Yönetiminin Önemi

Dr. Duygu HIDIROĞLU
Öğretim Üyesi
01.08.2020
A+
A-

İşletmeler için her geçen gün veri toplamanın ve bilgi yönetiminin önemi artmaktadır. Ayrıca teknolojik gelişmelerin yakından takibi ve işletmelerin örgütsel sistemlere uyumunun sağlanması da oldukça önemlidir. Veri toplamayı hedefleyen şirketlerin ise veri toplama ve depolama aracı olarak gelişen teknoloji araçlarını örgüt içinde etkin biçimde kullanmaları gerekmektedir.

Kaydedilmiş veriler ve bu verilen analizleri neticesinde ortaya çıkan istatistikleri yorumlayan şirketler birçok sorunun kaynağına inip çözebilmekte, birçok cevabı bulunamayan sorunun cevabına ulaşabilmektedir. Ayrıca işletmeler bu yöntemle karar vermek için gereken bilgiye hızlıca ulaşıp belirsizlikleri ortadan kaldırarak daha doğru işletme kararları alabilmektedir.

Örneğin bir şirkette muhasebe bölümünde yüzlerce ürün fiyat ve satış verisini kayıt altına alınmaktadır.  Pazarlama ve satış bölümü birçok müşteri verilerini kaydetmekte;  satın alma bölümü ise tedarikçi verilerini kayıt altına almaktadır. Ancak söz konusu bu veriler ham verilerdir ve şirket amaçları için yeteri kadar kullanılabilir durumda değillerdir. Bu verilerin şirket içi ve dışında alınması gereken kararlarda verimli biçimde kullanılabilmesi için faydalı bilgiye dönüştürülmesi şarttır.  Bu ise ancak yatay teknoloji transferi ile mümkündür.

Veriler yatay teknolojiler yardımıyla şirket çalışanları ve sahipleri tarafından kullanılabilecek veri setini depolayan merkezi bir elektronik veri tabanında depolanır. Bir işletmede ürünlerin ortalama aylık satışlarını bilmek isteyen yönetim kurulu üyeleri, elde edilen satış verilerini bireysel olarak değerlendirir ve çapraz sorgulamalar yöntemiyle verilerin doğruluğunu kontrol eder. Bu kontrol sürecinde veri seti ayrı veri tabanlarında düzenlenmiş bir biçimde bulunmaktadır. Şirket yöneticilerinin verileri değerlendirme süreci bittikten sonra ise veriler ortak bir merkezi veri tabana taşınmaktadır. Veri tabanındaki veriler burada sıralanmakta, özetlenmekte ve saklanmaktadır.

Veri tabanlarının birçok işlevi bulunmaktadır. Çoğu departmandan yönetici istediği herhangi bir zamanda veriler sistemden çekerek sorgulamalar yapmakta ve istediği veriyi inceleyebilmektedir. Yöneticiler verileri analiz ederek istediği sorunun çözümüne ulaşabilmek adına analiz sonuçlarını kullanabilmektedir.

Yöneticiler ayrıca çeşitli işletme sorularını cevaplamak için ya da alt, orta, yüksek düzeyde kararlar alabilmek için merkezi veri tabanından veriler kullanılabilmektedir. Söz konusu bu çok alanlı sorgulamalar ile ulaşılan analiz sonuçları ve istatistiki sonuçlar örgüt genelinde ayrı veri tabanlarında depolandığında ise gerçekçi bulgulardan uzak değerlendirmeler şirketi yanlış kararlar almaya ve sorunların çözümsüz kalmasına neden olabilmektedir.

Veri tabanında bir sorgu yapıldığında, bilgisayar yazılımı bu sorgu ile neyin alakalı olduğunu ve neyin olmadığını belirleyerek büyük hacimli veri setinin gözden geçirmektedir. Veri madenciliği olarak bilinen bu süreç, yararlı eğilimleri belirlemek için gelişmiş teknolojiyi kullanmayı gerektirmektedir.

Özetle günümüzde etkili veri madenciliği uygulamaları, gelişmiş teknolojik sistemler yardımıyla ve bilginin doğru yönetimiyle büyük hacimli veriler kısa sürede depolanıp gerektiğinde örneğin; firma kararları almada veya bir sorun tespitinde veriler analiz edilerek faydalı bilgilere kolayca dönüştürülebilmektedir.

Bilgi yönetimini başarılı biçimde gerçekleştirebilen gelişmiş teknolojik altyapı ve imkana sahip işletmelerin teknolojik becerileri yetersiz işletmelerden daha fazla rekabet avantajı elde ettikleri göz önünde bulundurulduğunda ise, özellikle salgın süreci vb. zor ekonomik koşulların bulunduğu dönemlerde hayatta kalmayı amaçlayan işletmelerin ilk olarak yapması gerekenin bilgi yönetimi ve veri madenciliği konularında uzmanlaşmak olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.