DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

HANGİ SOSYAL İLETİŞİM AĞI, WHATSAPP MI, BİP Mİ, SİGNAL Mİ?

NECMETTİN TÜRKEKUL
Eğitimci / Yazar
11.01.2021
A+
A-

Sesli arama sayesinde aile ve arkadaşlarınızla, başka bir şehirde ya da ülkede olsalar bile, ücretsiz konuşabilme imkanı ve ayrıca, ses veya yazı yeterli olmadığında, görüntülü arama sayesinde yüz yüze sohbet etme olanağı sağlayan haberleşme ağları bugünlerde yeni bir toplumsal sorunla karşımıza çıkmış durumda.

Bugünkü sorun, ABD ve AB dışındaki ülkelerde yer alan kullanıcıların verilerine ulaşılıp özellikle bir tröst olan FACEBOOK’ şirketine bu verileri kullandırmak noktasında zorunlu olarak irade beyanımızın istenmesidir. Eğer bu beyanı gönüllü olarak vermezsek bizlere kendi sistemini ücretsiz kullandırmamakla tehdit etmektedir.

8 Şubat tarihine kadar evet ya da hayır yönünde karar vermemiz aksi durumda ise Whatsapp’ı kullanmamamızı istiyorlar. Peki bunu neden yapıyorlar diye soranlara cevap olarak şunu söylemek mümkündür. Özellikle alış veriş geçmişiniz ve kullandığınız ürünlerin envanterine ulaşarak sizlerin bir pazar olarak kullanılmanız mümkün olacak ve bu da piyasada yeni tröstlere sizleri pazarlamak imkan dahilinde olacaktır. Bunu istemez ya da karşı çıkıp dava açmak istediğinizde sizin elinizi kolunuzu bağlamak için bu sözleşmeyi almak istiyorlar.

Gelinen bu süreçte kişilerarası iletişim de yüz yüze yapılmaktan çok, sosyal medya üzerinden gerçekleşmeye başlaması dolayısıyla iletişim zamanla yüz yüze olmaktan çıkarak, sosyal medya aracılığıyla gerçekleşir hale dönüşmesi bu noktada şirketlerin iştahını kabartmış durumda..

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, kişilerarası iletişime katkısının ne yönde olduğunu, kişilerarası iletişim aracı olarak sosyal medyanın nasıl kullanıldığını ve sosyal medya hakkındaki görüşlerin neler olduğunu araştıran pek çok makale ve yazı yayımlanmış durumdadır.

Post modern dünyanın yeni iletişim ağı olan sosyal medya, bireyin toplumda inovatif ve yeniliklere ayak uydurmasını sağlayarak her türlü fikri önemli hale getirmektedir. Sosyal medya, toplumda yeni bir ilişki ağı ve iletişim modeli oluşturarak bireylerin aynı mekânda olmadan bir birileriyle sayısızca paylaşımda bulunmasına imkân sağlamaktadır.

Sosyal medya, birey ile çevresi arasındaki iletişimin yönü değiştirerek sanal bir iletişim alanı oluşturmuştur. Bu da istediğini topluma dayatma hakkını vermekte olduğunu şirket ve bireylere dikte ettirmektedir. Yaptığımız kısa bir çalışma ile sosyal iletişim ağları kendilerini kullanmak istiyorları aşağıdaki tabloda siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik.

Umarız faydalı olur.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
26 Kasım 2020
15 Ocak 2020
1 Haziran 2020
22 Ocak 2021
14 Eylül 2020
21 Temmuz 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.